Masa oyunları arasında bulunan ve eğlenceli zamanlar geçirmemize olanak tanıyan birçok çeşit taş ve kâğıt oyunu bulunuyor. Birçoğumuz muhakkak tavla, pişti, okey ve çeşitli iskambil kartı oyunları hakkında ufak tefek birkaç bilgiye sahibizdir. Bu oyunlar arasında da şans ve stratejiyi harmanlayan bir oyun olarak domino oyunu hakkında detaylı bilgileri ve talimatları bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. İsterseniz domino ne demek veya domino nedir hakkına bir giriş yaparak başlayalım.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Domino oyununun tam olarak doğuş noktası bilinmiyor olsa da farklı coğrafyalarda çok eski yüzyıllarda oynanmış olduğu tahmin ediliyor. Domino oyununa benze olan bir tür oyunun 12. yüzyıl döneminde Çin’de oynandığı yönünde de çeşitli bilgiler mevcuttur. Ancak bilinen haliyle dominonun bölge olarak İtalya’da ortaya çıktığı kabul ediliyor. Buradan yola çıkarak İtalya’dan Fransa’ya kadar yayılan domino oyunu günümüze kadar ulaşmıştır. Domino taşı içerisinde bulunan taşlara pul, domino ya da kart denir. Bu taşların üzerinde de 1’den 6’ya kadar sayıları gösteren noktalar vardır. Bu oyunda bulunan taşın bir yüzü düz diğer yüzü ikiye bölünmüş hanelerden oluşur. Oyundaki temel amaç ise elde bulunan taşları diğer oyunculardan önce bitirmek üzerine kuruludur.

Domino Ne Demek?

Bir masa oyunu olarak domino oyunun ismi ne anlama geliyor yani domino ne demek merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir sorunun cevabı olarak kaynaklar çok çeşitli olarak bilgiler içerir. Ama genel olarak incelediğimiz zaman bu sorunun cevabı olarak ortak bir tanıma ulaştık. “Domino” kelimesi aynı ismiyle birlikte günümüze kadar yaygınlaşmıştır ve kelime anlamı olarak cüppe veya maske anlamına gelmektedir.

Bugünki haliyle domino oyunu 18. yüzyılın ortalarında İtalya’da ortaya çıkan bir masa oyunudur. Her ne kadar İtalya üzerinden yaygınlaştığı düşünülüyor olsa da bazı kaynaklar oyunun yaygınlaştığı noktayı Fransa olarak gösteriyor. Hatta bu konuda Fransız mahkumların sürüldüğü İngiltere ve Kuzey Amerika’ya domino oyununun ulaştığı konusunda bilgiler de mevcuttur. Bu bilgiler ışığında da tahmin edilebileceği üzere oyunun oynanış şekli konusunda çeşitli yollar ve kurallar türemiştir. Ancak sizler için bu yazımızda ortak kabul edilen ve en yaygın olan oynanış şekliyle domino nasıl oynanır hakkında doğru bilgileri aktaracağız.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Domino Taşları ve Özellikleri

Domino, tarih boyunca milyonlarca oyuncunun keyif aldığı eşsiz bir strateji oyunudur. Taşların sıralanışıyla oluşturulan kombinasyonları keşfedin ve bu klasik oyunun sıra dışı cazibesine kapılın!

Domino, tarih boyunca milyonlarca oyuncunun keyif aldığı eşsiz bir strateji oyunudur. Taşların sıralanışıyla oluşturulan kombinasyonları keşfedin ve bu klasik oyunun sıra dışı cazibesine kapılın!

Oyunun ilerleyişi hakkındaki noktalara geçiş yapmadan önce domino taşları hakkında bilgiler paylaşacağız. Bilindiği üzere domino taşları zar taşı benzeri bir pul serisidir. Domino taşları dikdörtgen ve yassı şeklinde bir tarafı düz diğer tarafı ikiye bölünmüş bir taş tipidir. Boş haneler 0 değere sahip olup 1’den 6’ya kadar noktalar bulunur. Örneğin aşağıdaki dizilimler domino taşları için örnektir;

 • 6-6, 6-5, 6-4, 6-3, 6-2, 6-1, 6-0
 • 5-5, 5-4, 5-3, 5-2, 5-1, 5-0
 • 4-4, 4-3, 4-2, 4-1, 4-0
 • 3-3, 3-2, 3-1, 3-0
 • 2-2, 2-1, 2-0
 • 1-1, 1-0

Bu sayı kombinasyonları dışında bazı taşların dizilimleri 9-9 ve 12-12’ye kadar çıkabiliyor. Domino taşı oyunu içerisindeki taşları iki uçtan oluşur ve ortak uç değerler oyun içerisinde dizilimler oluşturur. Oyun içerisinde 28 taş bulunur ve bu taşların 6 tanesinde bir uçta değer bulunmaz yani sıfırdır. Domino taşındaki en büyük taş 6-6, en küçük taşta 0-0 olan ayaz taşı olarak isimlendirilir. Oyuncu tabirleri arasında da büyük sayılı taşlar ağır taş, düşük değerdeki taşlarda hafif taşlar olarak isimlendirilir.

Domino nasıl oynanır hakkında giriş yapacağımız bu kısımda öncelikle temel bilgilerden açıklama yapalım. Domino, en az iki kişiyle oynanan bir oyun olarak en fazla dört kişiyle de oynanabilir. Domino oyunu fildişi zarlar gibi yassı dikdörtgen taşlar üzerine işaretlenmiş numaralardan oluşan taşlarla oynanıyor ve çoğu masa oyunu gibi beğenilen bir oyun türüdür. Oyun içerisinde toplam olarak 28 adet pul veya taş bulunuyor. Domino oyunun amacı, taş üzerindeki iki uçtan aynı olan sayıları masada bulunan taşlarla eşleştirerek ilerlemek üzerine çalışır. Oyun içerisinde işleyecek taşı olmayan oyuncu yeni taş çekmek zorundadır ve bu şekilde taşlar veya herhangi bir oyuncu oyunu “domino” diyerek bitirene kadar devam eder.

Oyunun oynanış kuralları ve yöntemleri bölgesel olarak değişkenlik gösterebiliyor. Yine bu oyunun kendi içerisinde çeşitlendirilmiş oynanış şekilleri de bulunuyor. Örneğin, domino kirke, dominonun vist, muggins ve matador gibi farklı çeşitler bulunuyor. Aşağıda ise genel olarak yaygın olan domino oynanışı hakkında bilgileri aktaracağız.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

 • Oyuna başlarken, masa üzerine serilen bütün taşlar karıştırılır ve numaralar gözükmeyecek şekilde ters çevrilir.
 • Oyunun içerisinde banka adı verilen kısımda taşar toparlanır ve oyuncular sırayla bir taş çeker. En yüksek sayıyı elinde tutan oyuncu ilk başlamaya hak kazanmış olur.
 • Ardından taşlar yeniden karıştırılır ve ikişer veya üçer şekilde toplamda 7 taş olacak şekilde oyunculara taşlar dağıtılır.
 • Oyuna ilk başlayacak oyuncu stratejik olarak en yüksek çift taşı veya dilerse de herhangi bir taşı masaya bırakabilir. Oyunu başlatan ilk taş dik olarak bırakılır.
 • Oyun ilerleyişinde her oyuncu sırayla yerdeki taşların uç sayı değerleriyle eş olacak şekilde elindeki taşları işler. Örneğin, masa üzerinde 3-2 olan bir taş bulunuyorsa sıradaki oyuncunun elindeki taşta 3 veya 2 değerleri bulunması gerekiyor.
 • Oyunda eşit olan taşlar yan yana dizilir, tek taşlar masaya paralel ve çift taşlar da masaya dik gelecek şekilde dizilir.
 • Oyun sırası olan oyuncunun elinde uygun taş yok ise, işleyebileceği taşı bulana kadar bankadan taş çekmek zorundadır. Burada fazla taşın olması oyuncunun zararına olan bir durum olacağı için dikkat edilmelidir.

Yukarıdaki domino taşı oyunu oynanışı hakkında talimatları izleyerek sizlerde oyun kurabilirsiniz. Oyun çok basit ve çabuk kavranan bir oyun olarak biliniyor ancak strateji ve hafıza açısından da dikkat gerektiren bir oyun olduğu unutmayınız.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Domino Nasıl Oynanır, Domino Taşları Nasıl Dizilir?

Domino, strateji ve eğlencenin bir araya geldiği klasik bir oyundur. Temel kurallarından ileri stratejilere, Domino'nun nasıl oynandığını adım adım öğrenin ve rakiplerinize karşı avantaj elde edin!

Domino, strateji ve eğlencenin bir araya geldiği klasik bir oyundur. Temel kurallarından ileri stratejilere, Domino’nun nasıl oynandığını adım adım öğrenin ve rakiplerinize karşı avantaj elde edin!

Oyun içerisinde bulunan taşların belirli kurallara uygu olarak dizilmesi gerekiyor. Bu neden domino taşı nasıl dizilir öncelikli olarak kısaca bilmeyenler için bir gözden geçirilmelidir. Daha önceki başlıklarda domino oyunu toplam da 28 taştan oluşur demiştik. Bu taşların şekli kuvvetle muhtemel birçok fotoğrafta görebileceğiniz üzere dikdörtgen yassı beyaz renkli taşlardır. Taşları ikiye bölünmüş kare alana sahip olup her iki alanda da noktalardan 0’dan 6’ya kadar değerler atanmıştır. Sayılar oyun esnasında görülecek şekilde dizilmeli ve belirli kurallara uygun ilerlemelidir. Peki taşlar nasıl dizilir ele alalım:

 • Oyunu başlatan oyuncu yere bırakacağı ilk taşı dik şekilde uzunlamasına masaya bırakır. İsterse en yüksek çift sayılı taşını varsa şayet bırakabilir. İsterse de herhangi bir taş ile oyunu başlatabilir.
 • Sırası gelen oyuncu yerdeki taşa bakarak uç değerleri eşit olan taşı birbirine denk gelecek şekilde işleyebilir.
 • Taş dizilişinde rakip oyuncuların önünü kesmek ve ilerlemelerini engellemek bir stratejidir.
 • Eğer ki elinde uygun taş bulunmuyorsa sırası gelen oyuncu bankadan taş çekmek zorundadır. Oyunda fazla taş fazla ceza puanı anlamına geldiği için bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Masa oyunlarında veya birçok salon oyunlarında olabileceği üzere puan hesaplaması nasıl yapılır konusu da önem arz ediyor. Başlığımız üzerine de konuyu irdelersek domino oyunu nasıl hesaplanır şimdi bu konuya geçelim.

Domino taşlarının hesaplanma değerleri üzerinde bulunan rakamlar kadar ceza puanına sahiptir. Oyundaki oyunculardan birisi oyunu bitirdiğinde elinde hiç taş olmayacağı için sıfır puanla kazanır. Örneğin, elinde 4-5 değerleri olan bir taş kalan oyuncu ceza puanı olarak 9 puan alır. Ancak burada hiçbir değer olmayan bir taş var. O taş ise domino ayaz taşı olarak isimlendirilen ve ceza değeri tam 20 puan olan taştır. Oyun bitişi için puanlandırma sınırı oyuncuların kararına göre değişebilir, isteyen 100 puan da bitirir isteyende 150 puan da domino oyununu sonlandırabilir.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Bedava Domino Oyna: Ücretsiz, Eğlenceli ve Sosyal Bir Deneyim İçin Online Domino Oyunlarına Katılın!

Zekâ ve stratejinizi konuşturarak Domino oynamanın keyfine varın! Çevrimiçi platformumuzda dünyanın dört bir yanından gelen rakiplerle gerçek zamanlı Domino mücadelesine hazır olun. Eğlencenin doruklarına ulaşın!

Zekâ ve stratejinizi konuşturarak Domino oynamanın keyfine varın! Çevrimiçi platformumuzda dünyanın dört bir yanından gelen rakiplerle gerçek zamanlı Domino mücadelesine hazır olun. Eğlencenin doruklarına ulaşın!

Domino oyunlarında en az iki kişinin olması yeterli olabilir ama dileyenler üç veya dört kişiyi geçmeme koşuluyla da oyunu oynayabilir. Domino taşları çeşitli eğlence ve oyun mağazalarında satılabilirken günümüz teknolojisiyle birlikte artık domino oyna bedava fırsatlarıyla karşımıza çıkıyor. Yine bu oyun çeşitleri arasında da resimli domino nasıl oynanır gibi türetilmiş oyun bilgilerini de bulabiliriz.

Oyun bir masa oyunu olduğu için arkadaşlarınızla veya ailenizle interaktif bir şekilde oynayarak ve eğleneceğiniz bir oyun olsa da artık uzaktaki dostlarınızla etkileşim içinde canlı domino oyunu oynayabilirsiniz. Elbette burada günümüzün akıllı cep telefonları ve tabletleri yardımımıza koşuyor. Cihazlarımızın mağaza uygulamalarından, App store ve Google play store gibi, ücretsiz domino oyna seçeneklerini değerlendirebilir ve cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Canlı Domino Oyna

Ücretsiz oyunlar altında canlı domino oyna veya bilgisayara karşı domino oyna seçeneğiyle sizlerde istediğiniz zamanda ve yerde domino oynayabilirsiniz. Oyunun zorluk derecesi bulunmaz ancak karşınızdaki rakip sizi bir hayli zorlayabilir ya da siz rakibinizi zorlayabilirsiniz.  O zaman burada sizler için en iyi domino oyunları nelerdir paylaşıyoruz:

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

 • Dominoes: Loop Games firması tarafından geliştirilen ve akıllı cihazlar için tasarlanan bu online domino oyna oyununda robota karşı mücadele verebilirsiniz. Oyun arayüz tasarımı çok sade ve şık durduğu için çok indirilenler arasında yerini kazanmış bir oyun olarak karşımızı çıkıyor. App store ve play store üzerinden akıllı cihazlara indirebilir ve oynayabilirsiniz.
 • Domino Online Games: Zimad oyun üreticisi tarafından tasarlanmış bu domino oyunu da arkadaşlarınızla canlı olarak domino oyunu oynayabilirsiniz. Dominos online games içerisinde ayrıca farklı mücadele kategorileri de bulunuyor; block game, kozel, graw game, all fives ve all threes oyun çeşitlerini de uygulama içerisinde değerlendirebilirsiniz.
 • Domino Go: Domino oyun uygulamaları arasında üçüncü sırada domino go uygulamasını görüyoruz. Eğlenceli bir arayüze sahip olan bu uygulamayla yine bilgisayara karşı veya arkadaşlarınıza karşı mücadele verebilirsiniz.

Domino oynamak, birçok türde imkanlarla karşımıza çıkıyor, isteyen mağazalardan satın alarak evinde veya iş yerinde dostlarıyla oynarken isteyenlerde artık cep telefonlarına indirerek yine aynı şekilde diledikleri yerde domino oynayabiliyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça zevkli ve faydalı bir oyun türü olan domino birçok eğitim kurumları tarafınca da tavsiye ediliyor. Sizlerde domino taşı oyunu hakkına daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size uygun demektir. Her yaş için oynanışı kolay ve basit kavranan bir oyun olarak domino oyunu günümüzde de popülaritesini koruyor. Artık kendinizi hazır hissediyorsanız ve domino oynamak için gerekli bilgilere sahibim diyorsanız eğlenmeye başlayabilirsiniz bir sonraki içeriğimize kadar keyifli oyunlar! Dilerseniz Türkiye’nin en güvenilir bahis ve casino sitesi TrBet‘te yer alan casino oyunlarına göz atabilir, para yatırmadan “Eğlencesine Oyna” seçeneğine tıklayarak bedava Aviator, Uçak Oyunu veya Sweet Bonanza gibi en çok kazandıran ve en eğlenceli oyunların keyfini çıkarabilirsiniz.